Téli kézápolás kisokos

A téli kézápolás azért is kiemelten fontos, mert ez a részünk van kitéve leginkább a környezeti hatásoknak és itt sokkal vékonyabb a bőrünk, mint más testrészeinken.

 

Hogyan óvhatjuk meg a kezünket és körmeinket a téli hidegben?

 

Védelem

Mindig védd a kezeidet a nagy hőingadozásokkal szemben, 0 ℃ környékén szinte kötelező kesztyűt felvenni, hiszen ez pontosan legalább 36℃ fok különbség a normál testhőmérséklethez képest, kifejezetten káros. A hideg levegő hatására a bőr kiszárad, berepedezik akár vérezhet is a repedések mentén. Ilyenkor nem kellemes érzés egy kézápoló krém felvitele sem.

A téli kézápoláshoz hozzátartozik benti hatásokkal szembeni védelem is (mindig, de a téli időszakban kiemelten). Takarításhoz mindig húzzunk gumikesztyűt, ha gyorsan át szeretnénk törölni valamit, akkor is. A hatékony vegyszerek nem csak a szennyeződéseket tüntetik el könnyedén, hanem a bőrünk pH-ját is teljesen tönkreteszik, és legfelső rétegét lényegében lemarják! Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen kis „hámlasztás” mennyire csökkenti a bőröd védekező képességét a fagypont alatti hőmérséklettel szemben.

 

Tisztítás

Ahogyan az arcápolás esetében, a téli kézápolásnál is elengedhetetlen az alapos kézmosás, hiszen ezzel nem csak a baktériumok nagy részét távolítjuk el, hanem a pórusokban lerakódott port is.

Fontos az is, hogy alaposan töröljük meg a kezünket. Ha vizes kézzel megyünk a ki a lakásból, akkor a pórusokban megbújó vízrészecskék megfagynak, tágulnak és roncsolják a bőr szerkezetét.

 

Ápolás

A bőrradírozás segít a különösen igénybe vett kezeknek fellélegezni, ehhez nyugodtan használhatod az arcradírodat is. Amikor leradírozod az arcbőröd simogasd át a kezed is, különös tekintettel a tenyerekre, az ujjbegyekre, így tudjuk megelőzni a körmök melletti bőrkeményedések kialakulását.

A téli kézápolás egyik legjobb része a meleg fürdő, nem csak a lábakkal, a kezekkel is csodát tesz. Forralj fel kb 0,5 liter vizet, tegyél bele 2 ek olívaolajat és ugyaennyi citromlevet. 30 percre áztasd a kezeid. Az olívaolaj a bőrödet kényezteti, a citromlé pedig a körmöket táplálja.

Éjszakára választhatunk egy pakolást, még hatékonyabbak leszünk, ha egy vékony pamutkesztyűt is felveszünk. Ha ragaszkodsz a természetes összetevőkhöz, akkor a szezámolaj lesz a legjobb kézápolód.

A kéz- és körömápoló szakemberek meleg szívvel ajánlják a paraffinos és glicerines bőrápolókat, ezek az összetevők bőrvédő hatásúak, míg a kamilla és az aloe vera nyugtatja az irritált bőrt. Válassz olyan kézkrémet, ami nem zsíros, senki nem szereti, ha nem szívja be a kezünk a krémet és foltot hagy egy papíron, vagy egyszerűen csak az érzet zavar. Olyan kézkrémet használjunk, amiben a lehető legkevesebb az illatanyag (csökkentjük az irritáció lehetőségét), vagy pedig természetes és laza szerkezetűt, ezt könnyedén beszívja a kezünk és szívesen használjuk akár naponta többször. A körmünkre vonatkozóan érdemes lehet átlátszó körömvédő lakkot használni! A repedezett körmökre is van pár tippünk!

 

Mindig legyen nálunk kézkrém!

Ahogyan rászoktunk a kézfertőtlenítő használatára, és hogy mindig nálunk van, itt az ideje, hogy rászokjunk arra is, hogy a kézfertőtlenítő mellett mindig van egy kicsi kézkrémünk. Lehet már kapni helytakarékos, kisebb kiszereléseket is!

 

Belső táplálás

Ahogyan az egész szervezetünkre igaz, úgy a kezünkre is, hogy leginkább belülről táplálva tudjuk segíteni, hogy ellássa a megfelelő védelmet és fenntartsa egészséges állapotát. A megfelelő belső tápláláshoz pedig nem is kell más, mint a kiegyensúlyozott, vegyes étkezés.

 

A bőr és a köröm vitaminjai

Az A-vitamin hozzájárul a bőr normál állapotának fenntartásához. Étrendünk legyen gazdag tengeri halakban, brokkoliban, sárgarépában és salátában.

A C-vitamin hozzájárul a megfelelő kollagénképződéshez és ezen keresztül a bőr normál állapotának, működésének fenntartásához. A C-vitamin természetes forrása a nyers piros bogyós gyümölcsök és zöldségek (kelbimbó, zöldpaprika, karfiol).

Az E-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.

A B2-vitamin hozzájárul a bőr normál állapotának fenntartásához. A különböző B-vitaminok változatos bevitelét biztosítják a halak, tojás, száraz hüvelyesek.

Biztosítsd szervezeted és bőröd számára a megfelelő tápanyag-ellátottságot kiegyensúlyozott és vegyes étrenddel.